• Subcribe to Our RSS Feed

Historia

RYS HISTORYCZNY

ORGANIZACJI PAŃSTWOWYCH ORGANÓW OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

NA TERENIE MIAST TYCHY, BIERUŃ, IMIELIN, ORAZ GMIN BOJSZOWY I CHEŁM ŚLĄSKI

       

        Historia Państwowych Organów Ochrony Przeciwpożarowej na tym obszarze jest ściśle związana ze zmianami, jakie polskie pożarnictwo przeszło od momentu uchwalenia przez Sejm w dniu 4 lutego 1950 roku ustawy o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji. Dokument ten ustanowił po raz pierwszy państwowe, fachowe organa ochrony przeciwpożarowej to jest:

  • Komendę Główną Straży Pożarnych,
  • Komendy Wojewódzkie Straży Pożarnych podległe Komendantowi Głównemu Straży Pożarnych,
  • Powiatowe – Miejskie Komendy Straży Pożarnych podległe Komendantom Wojewódzkim Straży Pożarnych.

       Część uregulowań tej ustawy nie weszła w życie, część została zmieniona (np. podporządkowanie Komend) w związku z uchwaleniem przez Sejm w marcu 1950 roku ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej.

        Rok 1950 był również przełomowym dla miasta Tychy. Wtedy to Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach uchwałą nr 61 z dnia 13 czerwca 1950 roku, a następnie uchwałą Prezydium Rządu nr 1372 z 9 października 1950 roku podjęły decyzje o rozbudowie miasta do 100 tyś. mieszkańców.

         Wraz z rozpoczętą rozbudową w kwietniu 1951 roku na terenie tzw. „TARTAKU”, a pół roku później na terenie TYSKIEGO PRZEDSIĘBIORSTWA BUDOWNICTWA MIEJSKIEGO utworzono pierwsze pogotowia będące zalążkiem przyszłej ZAWODOWEJ STRAŻY POŻARNEJ.

We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
Font Resize
Zmiana kontrastu